Hemoroidy – Kompendium Wiedzy

Przyczyny biegunki u dziecka

Biegunka to przykra dolegliwość, która u dziecka może być wywołana przez wiele różnych przyczyn. Zlokalizowanie przyczyny biegunki u dziecka pozwala na podjęcie właściwej formy postępowania, prowadzącej do jej wyleczenia, dlatego tak niezwykle istotna jest wizyta u lekarza – w przypadku, gdy pojawią się w tej kwestii wątpliwości.

Zatrucie pokarmowe i biegunka

Bardzo często biegunka u dziecka jest związana z zatruciem pokarmowym. Takie zatrucie jest wywoływane najczęściej przez bakterie Salmonelli lub Shigelli. Stosunkowo łatwo można odróżnić biegunkę wywołaną przez jedną i drugą odmianę bakterii.

Zobacz więcej: http://biegunka.net.pl

Biegunka wywołana przez bakterie Salmonelli charakteryzuje się bowiem luźnymi, bardzo wodnistymi stolcami oraz silnym bólem brzucha. Oprócz tego stosunkowo często pojawia się również trudna do zbicia gorączka i wymioty. W związku z tym taka biegunka bywa mylona z grypą jelitową.

Natomiast jeśli chodzi o biegunkę wywołaną przez szczepy bakterii Shigelli, rozpoznaje się ją po obecności w stolcu śluzu oraz krwi. Ponadto stolce w trakcie biegunki wywoływanej przez bakterie Shigelli przybierają kształt kleistej papki. Do zatrucia pokarmowego dochodzi w związku z brakiem odpowiedniej higieny u dziecka, najczęściej gdy bakterie Salmonelli lub Shigelli zgromadzone na brudnych rękach, trafią do układu pokarmowego.

Biegunka związana z rotawirusami

Drugą, najczęstszą przyczyną biegunek u dzieci, szczególnie tych, które występują u niemowlaków, są rotawirusy. Wywołują one tzw. grypę żołądkową, podczas której w żołądku oraz w jelitach pojawia się nieżyt wywołujący podrażnienie ich ścian. Oprócz zwiększenia liczby wypróżnień do kilkunastu, a nawet 20 w ciągu doby, przez co wypróżnienia bywają wodniste, do objawów grypy wywołanej przez rotawirusy zaliczają się także wysoka, dochodząca do 39-40 stopni gorączka, wymioty i ogólne osłabienie organizmu.

Biegunka wywołana przez leki

Biegunka u dzieci może być także wywołana przez leki. Układ pokarmowy dziecka nie jest często rozwinięty w taki sposób, by stosowanie takich leków nie powodowało różnego rodzaju podrażnień. Najczęściej podrażnienia powstają w związku z przyjmowaniem antybiotyków. Powodują one bardzo często zniszczenie naturalnej flory bakteryjnej, czego efektem jest wzmożona ilość oddawanych stolców.

Biegunka, a wyrostek robaczkowy

Bardzo często leczenie biegunki jest również konieczne w związku z wystąpieniem zapalenia wyrostka robaczkowego. Do zapalenia wyrostka robaczkowego dochodzi w wielu przypadkach właśnie u dzieci w wieku kilku bądź kilkunastu lat. Dolegliwości z nim związane mogą w bezpośredni sposób wywołać biegunkę.

Oprócz bólu w rejonach wyrostka robaczkowego, pojawia się także ból zlokalizowany między pępkiem, a kością biodrową. Uwidaczniają się w związku z tym dolegliwości związane z częstym oddawaniem stolców, ale także delikatna gorączka i brak chęci do jedzenia. Dziecko, które dotknie biegunka, w trakcie zapalenia wyrostka robaczkowego zazwyczaj układa się na swoim prawym boku i podkurcza nogi. Ta poza jest przyjmowana w celu ochrony przed bolesnymi dolegliwościami

2 odpowiedzi do artykułu “Przyczyny biegunki u dziecka

  1. Altu

    Biegunka u dziecka to nic niezwykłego. Najgorzej jak towarzyszą jej mdłości, bo wtedy nic nie chce pić, a to konieczne żeby nie dopuścić do odwodnienia. Dobrym sposobem jest dawanie na łyżeczce, nawet niewielkiej ilości i tak się dziecko wtedy trochę napoi, nawet o tym nie wiedząc.

  2. Agnieszka

    Ile dasz wody na łyżeczce podczas biegunki u dziecka? Przecież to są kropelki, nie wiem ile trzeba by nawachlować, żeby dziecko się napiło chociaż z pół szklanki. A tyle mniej więcej z jednym wypróżnieniem wydala się z organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 5