Hemoroidy – Kompendium Wiedzy

Hemoroidy u dzieci

Choć takie schorzenia, jak hemoroidy, są wiązane głównie z osobami dorosłymi, zdarza się, że zapadają na nie także dzieci. Jest to u nich rzadkie schorzenie, ale nie warto go lekceważyć. Hemoroidy u dzieci mogą mieć kilka zasadniczych przyczyn.

Przyczyny hemoroidów u dzieci

Zasadniczą przyczyną hemoroidów u dzieci są obciążenia genetyczne. Hemoroidy mogą więc występować u dzieci tych osób, które posiadają problemy z żylakami odbytu. Hemoroidy u dziecka mogą wynikać także z różnego rodzaju alergii pokarmowych, nie wykrytych w odpowiednim czasie przez rodziców i lekarza oraz z niedoborów takiego składnika, jak żelazo. Bywa także, że małe dziecko przeżywa z różnych względów silny stres, co przy obciążeniach genetycznych może znacząco zwiększyć ryzyko pojawienia się hemoroidów.

Jak można rozpoznać hemoroidy u dziecka?

Hemoroidy u dziecka objawiają się, tak jak u osób dorosłych, pieczeniem oraz swędzeniem okolic odbytu. W bardziej zaawansowanych stadiach hemoroidów może pojawić się także ból podczas wypróżniania. Wówczas w kale może pojawić się dodatkowo śluz i krew, co sprawia, że stolec dziecka ma zupełnie inne zabarwienie niż standardowo. Dziecko, które ma problem z hemoroidami zwykle jest niespokojne, nie potrafi usiedzieć w jednym miejscu i często drapie okolice odbytu. Takie sygnały powinny wpłynąć na jak najszybszą decyzję o podjęciu leczenia hemoroidów, po uprzedniej wizycie u lekarza.

Leczenie hemoroidów u dzieci

Jak wyleczyć hemoroidy u dzieci? W leczeniu hemoroidów u dzieci stosuje się środki o działaniu miejscowym. Wśród nich znajdują się m.in. kremy i czopki na hemoroidy. Są to leki, które posiadają przede wszystkim działanie znieczulające oraz przeciwzapalne. W przypadku bardziej zaawansowanych hemoroidów, stosuje się nieco silniejsze leki. Należy ich jednak w jak największej mierze unikać, gdyż układ pokarmowy u dziecka jest jeszcze bardzo delikatny.

Oprócz różnego rodzaju specyfików, w leczeniu hemoroidów u dzieci ważna jest odpowiednia dieta. Chodzi tutaj o spożywanie jak największej ilości warzyw i owoców oraz pełnoziarnistego pieczywa. Te produkty spożywcze są bowiem bogate w błonnik, który usprawnia trawienie w jelitach, co z kolei ogranicza zaparcia, a w konsekwencji związane z nimi hemoroidy.

Z kolei jeśli chodzi o produkty spożywcze, których nie należy podawać dziecku posiadającemu problem z hemoroidami, zaliczają się do nich czekolada, banany, ryż, groch i fasola. Trzeba ponadto zwrócić uwagę na to, by posiłki serwowane dziecku zawierały jak najmniejszą ilość tłuszczu. Oprócz właściwej diety, bardzo ważny jest u dziecka ruch. Zabawa z rówieśnikami na świeżym powietrzu, zamiast przebywania cały dzień przed komputerem, pozwoli na szybkie zlikwidowanie hemoroidów.

Profilaktyka żylaków odbytu u dzieci

Żylaki odbytu u dziecka to coś, czego można w większości przypadków uniknąć. Odpowiednia dieta, ruch, ograniczenie stresu są w stanie wyeliminować ryzyko żylaków odbytu u dzieci, nawet w przypadku, gdy są one obciążone genetycznie przez swoich rodziców i innych krewnych.

2 odpowiedzi do artykułu “Hemoroidy u dzieci

  1. Jan

    To nie żaden wymysł, bo hemoroidy u dzieci powstają coraz częściej. U nastolatków hemoroidy to już jest naprawdę realny problem, bo coraz częściej prowadzą głownie siedzący tryb życia i głównie zajmują się tym, że grają na tabletach, a nie w piłkę nożną jak my przed laty. I właśnie dlatego hemoroidy u dzieci i u nastolatków to coraz częściej problem.

  2. rodzic

    Bardziej bym powiedział, że to nie hemoroidy u dzieci, ale u nastolatków. Bo małe dzieci jeszcze są jak żywe srebro i wszędzie ich pełno, a to często wystarcza żeby przemiana materii była szybsza. A za to nastolatki to teraz obecnie dramat – tylko tablety, komórki i kompy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

92 − = 82