Hemoroidy – Kompendium Wiedzy

Objawy hemoroidów

Nagłe swędzenie w okolicach odbytu, pieczenie i ból podczas oddawania stolca – to sygnały choroby hemoroidalnej, która wcześniej nie dawała żadnych sygnałów.

Jak powstają hemoroidy

Każdy z nas posiada gruczoły krwawnicze, które stanowią naturalne zamknięcie odbytu. Mają one postać poduszek, wypełnionych krwią. Podczas wypróżniania, krew z poduszek zostaje odprowadzana. Zmiany chorobowe powodują jednak, że część krwi trwale pozostaje w gruczołach – tak właśnie powstają hemoroidy.

Hemoroidy, nazywane inaczej żylakami odbytu, są dolegliwością, która dotyczy już 50% Polaków. Na ich powstanie nie ma wpływu wiek, ale prowadzony tryb życia.

Przyczyny żylaków odbytu

Największe znaczenie przy powstawaniu hemoroidów ma sposób życia, często związany z wykonywaną pracą. Na hemoroidy cierpią zawodowi kierowcy, pracownicy biurowi, informatycy, gracze komputerowi, a więc osoby prowadzące siedzący tryb życia. Brak ruchu utrudnia prawidłowe krążenie krwi w narządach.

Do pozostałych czynników zwiększających ryzyko powstania hemoroidów należą:

Objawy Hemoroidów.

Hemoroidy rozwijają się przez dłuższy okres czasu bez żadnych objawów. Wyjątek stanowi poród, kiedy parcie powoduje, że hemoroidy objawy dają prawie natychmiast.

Objawy hemoroidów w dużej mierze zależą od stopnia zaawansowanie choroby. Początkowo pojawia się świąd w okolicach odbytu, potem mogą pojawić się ślady krwi na papierze toaletowym. W stanach bardziej zaawansowanych charakterystyczne są guzki – początkowo wewnętrzne, potem zewnętrzne, usytuowane wokół odbytu. To właśnie one popularnie nazywane są hemoroidami.

Leczenie hemoroidów, jak pojawią się objawy hemoroidów

Leczenie żylaków odbytu w początkowej fazie nie jest trudne. Podstawą jest zmiana diety, którą należy wzbogacić o warzywa, owoce, ciemne pieczywo, kasze. To znacznie poprawi perystaltykę jelit i zapobiegnie zaparciom.

Skuteczne okazują się także różnego rodzaju parafarmaceutyki dostępne w aptekach bez recepty, wiele z nich wykorzystuje właściwości lecznicze roślin. Przede wszystkim łagodzą one dolegliwości i ułatwiają opróżnianie z krwi gruczołów trawiennych.

Nie zawsze jednak domowe sposoby są skuteczne. W takich przypadkach konieczna okazuje się interwencja lekarza, proktologa. W zależności od stopnia rozwoju hemoroidów można wybrać metody bardziej lub mniej inwazyjne.

Do metod małoinwazyjnych należą:

  • krioterapia – zamrażanie hemoroidów ciekłym azotem,
  • stosowanie mieszanek ziołowych takich jak np. Procto Vitale
  • koagulacja bipolarna – naczynia doprowadzające krew do guzka są zamykane za pomocą specjalnej pęsety,
  • fotokoagulacja – za pomocą promieni podczerwonych zamyka się naczynia doprowadzające krew do guzka,
  • gumowanie – nazywane także metodą Barrona, najczęściej stosowana metoda, polegająca podwiązaniu guzka u nasady, który po pewnym czasie obumiera i odpada,
  • DGHAL- inaczej metoda Morinagi, za pomocą aparatu Dopplera część guzków jest podwiązywana i odpada.

W szczególnym zaawansowaniu hemoroidów konieczne jest przeprowadzenie operacji chirurgicznej w znieczuleniu ogólnym. Nie jest to trudny zabieg.

2 odpowiedzi do artykułu “Objawy hemoroidów

  1. obrotomierz

    Objawy hemoroidów są chyba tak jednoznaczne, że trudno je pomylić z czymś innym. Problem w tym, żeby zauważyć hemoroidy zanim dojdzie do takiego stanu, że wyjdą one na zewnątrz, bo wtedy dopiero żylaki odbytu są rzeczywiście bolesne.

  2. Ella

    Ale nie ma na to najmniejszych szans, żeby zauważyć hemoroidy dopóki nie wyjdą. Nie wiesz przecież czy coś tam się dzieje nie tak, a dopiero jak są hemoroidy zewnętrzne, to okazuje się, że jest problem bo zaczynają boleć, często też krwawić i wtedy nie ma już mądrych, którzy jakimś cudem przewidzieliby to wcześniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

46 + = 53