Hemoroidy – Kompendium Wiedzy

Hemoroidy po porodzie

Zazwyczaj hemoroidy (żylaki odbytu) pojawiają się już u ciężarnych kobiet. Mogą również ujawnić się, najczęściej po porodzie naturalnym, gdy dochodzi do długotrwałego parcia. Zwykle po jakimś czasie hemoroidy znikają same, jednak objawów tego schorzenia nie należy lekceważyć. Jakie są objawy hemoroidów po porodzie i w jaki sposób możne je leczyć?

Jak długo trwają hemoroidy po porodzie

Hemoroidy po porodzie mogą utrzymywać się jeszcze co najmniej przez kilka tygodni. Ich głównym objawem jest pieczenie, ból oraz krwawienia. W początkowej fazie rzadko można wyczuć hemoroidy poza odbytem. Jeśli dojdzie do stałego wychodzenia hemoroidów poza odbyt, konieczna może być bardziej zaawansowana terapia, niekiedy nawet zabieg operacyjny.

Leczenie hemoroidów po ciąży

W przypadku hemoroidów po ciąży należy rozważnie dobierać środki lecznicze. Część z nich nie jest wskazana, jeśli kobieta karmi dziecko piersią. Istnieje sporo środków ziołowych oraz leki homeopatyczne, które zazwyczaj mają mniej możliwych działań niepożądanych.

W przypadku nasilonych objawów, najlepiej jednak nie stosować żadnych środków na własną rękę i udać się do lekarza. Wiele chorób daje bowiem podobne objawy, co hemoroidy po ciąży, jednak te schorzenia są bardziej niebezpieczne.

Powikłania hemoroidów

Warto pamiętać, że hemoroidy rzadko bywają przyczyną powikłań. Także nasilony krwotok w przypadku pęknięcia hemoroidów zdarza się sporadycznie. Mimo to nie należy czekać z wdrożeniem odpowiedniego leczenia. Hemoroidy to istotne żyły okolic odbytu. Umożliwiają one sprawne wypróżnianie się oraz pomagają w utrzymaniu stolca. Jeśli zostaną chorobowo zmienione, może dojść do powikłania w postaci niemożności utrzymania stolca.

Dieta na hemoroidy po porodzie

Oprócz zastosowania odpowiednich środków leczniczych, lekarz może zalecić również zmiany w trybie życia. Profilaktycznym „lekiem” przeciwko żylakom jest odpowiednia dieta, składająca się głównie z warzyw i owoców. Hemoroidy często pojawiają się właśnie jako następstwo diety ubogiej w bardzo ważny składnik – błonnik. Błonnik to inaczej nazwane włókna roślinne – są niezbędnym elementem prawidłowego trawienia. Błonnik spożywany w odpowiedniej ilości nie tylko zapobiega zaparciom, ale także wspomaga usuwanie toksyn z organizmu. Bez specjalnych wskazań nie należy jednak przyjmować błonnika w formie suplementu diety – w nadmiarze może on szkodzić.

Profilaktyka przeciwko żylakom odbytu polega również na wprowadzaniu do organizmu naturalnych probiotyków. Flora bakteryjna jelit jest niezwykle istotnym elementem w procesie trawienia. Jeśli w jelitach znajduje się zbyt mało dobrych bakterii, niemożliwe jest prawidłowe trawienie. To może doprowadzić do problemów z hemoroidami i nie tylko, nawet wtedy, gdy ogólna dieta jest prawidłowa.

Zazwyczaj jednak rzadko dochodzi do samoistnego zaburzenia flory jelitowej. Przyczyną bywa dieta bogata w cukry oraz niedawna kuracja antybiotykami. Naturalne probiotyki, które pomagają trawić pożywienie, znajdują się między innymi w kiszonej kapuście i ogórkach. Również spożywanie jogurtu i kefiru powinno wspomóc naturalną florę jelit i wspomóc inne metody leczenia hemoroidów.

2 odpowiedzi do artykułu “Hemoroidy po porodzie

  1. Eusta Lala

    Hemoroidy po porodzie najczęściej znikają bardzo szybko. Jeszcze zanim szwy znikną po szyciu, to już najczęściej nie ma hemoroidów. Tylko w trakcie końcówki ciąży są dokuczliwe. Po tym, jak urodzi się dziecko, hemoroidy same się wchłaniają i nie trzeba stosować żadnych maści, specyfików i innych rzeczy.

  2. caritas

    Nie zawsze hemoroidy po porodzie same się wchłaniają. Mi lekarz zalecił maść na hemoroidy i rzeczywiście po dwóch tygodniach było już po wszystkim, ale gdyby nie to, to nie sądzę żeby same hemoroidy się wyleczyły, bo niby dlaczego miałoby się tak stać? Samo z siebie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 69 = 75