Hemoroidy to występujące fizjologicznie struktury odbytu, uszczelniające jego ujście i kontrolujące wraz z mięśniami zwieracza wydalanie. Gdy pojawiają się zaburzenia ich anatomii oraz funkcji – pojawiają się objawy generujące znaczny dyskomfort.
Przyczyny hemoroidów
Podczas oddawania stolca żylaki odbytu napełniają się przejściowo krwią, aby potem ulec opróżnieniu i powrotowi do sytuacji wyjściowej. Jeśli natomiast – na skutek działania niekorzystnych czynników – dochodzi do ciągłego przepełnienia i rozciągnięcia hemoroidów, krew zaczyna w nich zalegać na stałe, co powoduje powstanie stanu zapalnego, krwawień i wielu dokuczliwych objawów.
Te niekorzystne czynniki to m. in:
- dieta sprzyjająca zaparciom: brak błonnika, dużo tłuszczu i ciężkostrawnych potraw, nieodpowiednie nawodnienie organizmu; ponadto ostre przyprawy,
- ciąża i poród,
- nadwaga i otyłość,
- siedząca praca,
- brak regularnej aktywności fizycznej,
- uwarunkowania genetyczne.
Hemoroidy objawiają się dyskomfortem i bólem, nasilającym się podczas siedzenia. Ponadto pojawia się świąd odbytu, uczucie niepełnego wypróżnienia czy krwawienia z odbytu.
Leczenie hemoroidów
Leczenie hemoroidów obejmuje zarówno łagodzenie objawów choroby, jak i zlikwidowanie stanu zapalnego czy krwawienia. Bardzo ważna jest ponadto profilaktyka nawrotów – hemoroidy są bowiem dolegliwością o charakterze przewlekłym. Stosowane są leki miejscowe i doustne, mieszanki ziołowe do picia oraz nasiadówki. Bardzo ważnym elementem terapii jest ponadto zmiana trybu życia na bardziej aktywny oraz lekkostrawna dieta.
Leki na hemoroidy
Leki na hemoroidy, stosowane miejscowo, zawierają m. in. chlorowodorek lidokainy, który łagodzi skutecznie dotkliwy ból towarzyszący hemoroidom. Działa znieczulająco, oddziałując na nerwy czuciowe. Tribenozyd z kolei uszczelnia ściany naczyń krwionośnych, zwiększa ich elastyczność i zapobiega ich pękaniu. To doskonały środek ograniczający krwawienie z hemoroidów. Tribenozyd działa przeciwzapalnie, przeciwwysiękowo i przeciwobrzękowo oraz zmniejsza zastój krwi żylnej i zwiększa dynamikę krążenia. Z kolei tiamina wzmacnia i uelastycznia błonę śluzową odbytu. Maści, kremy i czopki ze wspomnianymi substancjami czynnymi stosowane powinny być aż do momentu ustąpienia objawów.
Zioła na hemoroidy
Innym sposobem na hemoroidy są zioła. Napar z kasztanowca, babki płesznik, kory dębu, rdestu, prawoślazu cz nagietka doskonale wspomaga terapię bolących i krwawiących hemoroidów. Na rynku można spotkać również gotowe, sprawdzone mieszanki jak Procto Vitale. Pomocniczo stosować można także aplikowane doodbytniczo preparaty z bakteriami Escherichia coli, stymulujące miejscowe procesy odpornościowe i łagodzące stany zapalne.
Niekiedy, gdy zdiagnozowane są hemoroidy leki przepisuje lekarz. Leki na hemoroidy na receptę to np. steroidy, które skutecznie łagodzą świąd, zaczerwienienie i obrzęk. Leczą stan zapalny i zapobiegają nawrotom. Ważna jest także doustna suplementacja lekami uszczelniającymi naczynka i zapobiegającymi powstawaniu żylaków (także tych na nogach), które wzmacniają naczynia krwionośne i usprawniają krążenie żylne.
Leki na hemoroidy nie są konieczne na samym początku. Lepiej wręcz ich unikać, bo najczęściej spowodują one to, że może hemoroidy znikną, ale wcale nie zabezpiecza to przed powrotem żylaków odbytu. Dlatego najpierw można spróbować domowych sposobów na hemoroidy, których nie trzeba niczym smarować: pobiegać, choćby pospacerować i pić dużo wody.
Najlepsze leki na hemoroidy to takie, które od razu sprawią, że hemoroidy będą się obkurczać. Bo żylaki odbytu mają to do siebie, że bardzo trudno żeby zaczęły się zmiany. Smaruje się maścią i niewiele się zmienia, a potem dopiero małymi kroczkami coś zaczyna się polepszać. A każdy dzień to podrażnianie ich, więc im szybciej zaczną się chować, tym lepiej.