Hemoroidy – Kompendium Wiedzy

Cholesterol a miażdżyca

Miażdżyca to schorzenie, które jest spowodowane wieloma czynnikami. Warto pamiętać, że proces odkładania się blaszki miażdżycowej coraz częściej uznawany jest za fizjologiczny i związany z upływającymi latami. Mimo to, warto zapobiegać temu stanowi, ponieważ często przyczynia się on do dość poważnych schorzeń. Co warto wiedzieć o miażdżycy i jakie mogą być konsekwencje tego schorzenia?

Kto choruje na miażdżycę

Według badań, miażdżyca aorty częściej dotyka mężczyzn niż kobiet. Jednocześnie trzeba jednak pamiętać, że płeć to nie jedyny czynnik, który może sprzyjać powstawaniu miażdżycowej blaszki. Niektóre schorzenia, takie jak cukrzyca czy nadciśnienie, sprzyjają występowaniu miażdżycy. Dzieje się tak zazwyczaj na skutek uszkodzeń ścian tętnic, które częściej powstają właśnie w przypadku tych schorzeń.

Wpływ cholesterolu na rozwój miażdżycy

Także osoby, które mają podwyższony poziom cholesterolu we krwi powinny zmienić tryb życia oraz sposób odżywiania. Według najnowszych badań samo podwyższenie ogólnego poziomu cholesterolu nie musi oznaczać rozwoju miażdżycy. Obecnie coraz częściej wskazuje się na fakt, iż kluczowy nie jest ogólny poziom cholesterolu, a to czy istnieje równowaga między frakcją LDL i HDL, czyli tak zwanym złym i dobrym cholesterolem. Warto pamiętać, że w przypadku miażdżycy, przyczyny schorzenia nie zawsze są uchwytne.

http://zawalserca.net/miazdzyca-aorty/

Powikłania miażdżycy

Miażdżyca może przyczyniać się do powstawania różnych chorób. Szczególnie niebezpieczna jest tak zwana choroba wieńcowa, nazywana również dusznicą bolesną. To schorzenie, które bezpośrednio przyczynia się do zawału serca. Blaszki miażdżycowe w tym przypadku całkowicie zamykają istotne dla serca naczynia wieńcowe, co doprowadza do niedotlenienia. W rezultacie dochodzi do zaburzenia pracy serca. Przed samym zawałem osoba cierpiąca na chorobę wieńcową odczuwa zazwyczaj szereg dolegliwości. Jeśli zostaną one zlekceważone, może doprowadzić to nawet do śmierci.

Przy takim schorzeniu, jak miażdżyca objawy mogą być rozmaite. Warto pamiętać, że w początkowej fazie choroby miażdżyca nie daje żadnych uchwytnych objawów. Odkładanie się blaszki miażdżycowej w tętnicach może występować już u osób nastoletnich. Dopiero jednak, gdy dojdzie do stwardnienia ścian tętnic, na skutek uszkodzeń i odkładania się wapnia, schorzenie zaczyna być powodem różnych dolegliwości. W przypadku choroby takiej, jak miażdżyca leczenie zależy od tego, gdzie znajduje się przyczyna dolegliwości.

Co na miażdżycę

Choroba wieńcowa wymaga przyjmowania leków, a niekiedy również zabiegów chirurgicznych. Jeśli miażdżyca zostanie wykryta, niezbędne może stać się przyjmowanie leków obniżających cholesterol. Jeśli równowaga między frakcją LDL a HDL jest niewielka, niekiedy wystarczy jedynie zmiana diety oraz trybu życia. W przypadku miażdżycy warto wprowadzić chociaż niewielką aktywność fizyczną w ciągu dnia. O konkretne ćwiczenia należy zapytać lekarza prowadzącego, ponieważ duże obciążenia nie zawsze są wskazane, na przykład jeśli konsekwencja miażdżycy jest choroba wieńcowa, powodująca takie dolegliwości, jak ból w klatce piersiowej oraz uczucie duszności. Jednocześnie warto jednak pamiętać, że aktywność ruchowa może częściowo zapobiec przykrym konsekwencjom miażdżycy.

2 odpowiedzi do artykułu “Cholesterol a miażdżyca

  1. Młoda

    Tylko mieszają z tym cholesterolem. co rok inne badania i inne wytyczne, wcześniej jakoś nikt nie rozdzielał cholesterolu na dobry i zły, nie było HDL i LDL, cały cholesterol był zły i niezdrowy. Teraz niby odwrotnie, połowa jest pożądana a czasami wręcz nieodzowna dla organizmu. Pewnie za rok znowu będą nowe badania jak z jajkami – zdrowe, niezdrowe, zwariować można.

  2. polo

    Ja to mam wszystko gdzieś, te wszystkie poziomy cholesterolu i w ogóle rewelacje, że kawa raz zdrowa, a potem dobra i tak dalej. Badania mają takie wyniki, że od razu widać kto płaci. Wystarczy obserwować swój organizm i człowiek wie po czym się czuje dobrze, a po czym źle i wszystko w temacie. Żadna miażdżyca się nie pojawi jak się będzie tak jeść i trzymać wagę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

78 − 70 =