Hemoroidy zewnętrzne to schorzenie, które jest najczęściej następstwem braku odpowiedniego leczenia w początkowym stadium choroby. W jaki sposób objawiają się hemoroidy zewnętrzne i dlaczego warto udać się z tym schorzeniem do lekarza?
Objawy hemoroidów zewnętrznych
Objawy hemoroidów zewnętrznych to przede wszystkim pieczenie i ból w okolicy odbytu. Powodem jest zazwyczaj stan zapalny żył okolic odbytu. Ponadto można zaobserwować wystawanie hemoroidów poza odbyt. W początkowej fazie schorzenia hemoroidy wychodzą poza odbyt tylko podczas wypróżniania się. Potem jednak taki stan utrzymuje się stale. W takim przypadku nie wystarczy zazwyczaj jedna metoda leczenia.
Niepokojącym objawem hemoroidów zewnętrznych jest również krew – może ona pojawiać się na przykład na powierzchni stolca. Tego symptomu nie można lekceważyć, ponieważ może świadczyć o hemoroidach, ale również o innych schorzeniach, takich jak rak jelita grubego.
Leczenie hemoroidów zewnętrznych
Leczenie hemoroidów zewnętrznych polega zarówno na minimalizowaniu objawów, jak i likwidowania przyczyny schorzenia. Wszystko w tym przypadku zależy od postawionej diagnozy. Zazwyczaj częstym powodem hemoroidów jest nieodpowiedni styl życia, posiłki ubogie w błonnik, za to bogate w tłuszcze zwierzęce oraz mała aktywność fizyczna. Warto jednak pamiętać, że przyczyną hemoroidów zewnętrznych mogą być także inne schorzenia, takie jak nadciśnienie wrotne.
Ponadto niektóre choroby mają takie same objawy, jak hemoroidy zewnętrzne, jednak wcale nimi nie są i wymagają innego sposobu leczenia. Dlatego w przypadku, gdy objawy schorzenia są bardzo nasilone lub nie zmniejszają się po zastosowaniu leków bez recepty, konieczna jest wizyta u lekarza.
Obecnie możliwe jest skuteczne leczenie hemoroidów. W pierwszej fazie choroby, gdy objawy nie są jeszcze mocno nasilone, możliwe jest wyleczenie za pomocą środków naturalnych lub leków bez recepty. Do leczenia hemoroidów stosuje się leki w formie maści, czopków oraz tabletek doustnych.
Maść i czopki na hemoroidy zewnętrzne
Maść doodbytnicza może zawierać substancje przeciwzapalne, jednak często głównym jej zadaniem jest zminimalizowanie uczucia bólu i swędzenia.
Czopki stosowane są zazwyczaj w celu ściągnięcia skóry w okolicy odbytu. To może pomóc w utrzymaniu hemoroidów w odpowiednim miejscu. Warto jednak pamiętać, że do tego celu zostają użyte naturalne substancje, takie jak teina, dlatego skuteczność takich preparatów jest dość niewielka. W przypadku, gdy hemoroidy stale znajdują się na zewnątrz, naturalne metody mogą nie wystarczyć. Doustne środki przeciw hemoroidom zawierają zwykle substancje stosowane także w przypadku żylaków innych części ciała.
Usunięcie hemoroidów zewnętrznych
W przypadku, gdy początkowe objawy choroby zostały zbagatelizowane lub standardowe leczenie nie przyniosło rezultatów, konieczne bywa operacyjne usunięcie hemoroidów. Do tego celu wykorzystać można różne metody. Niektóre z nich polegają na podwiązaniu hemoroidów, inne – skoagulowanie zmiany za pomocą światła laserowego. O doborze metody w danym przypadku decyduje lekarz prowadzący. Zazwyczaj jednak operacyjne metody są w przypadku hemoroidów zewnętrznych ostatecznością.
Hemoroidy zewnętrzne to jeszcze nie jest żadna tragedia. Ludzie, nie panikujcie, jak się hemoroidy pojawią, bo same w sobie nie są jeszcze groźne. Groźne będą, jak nie będziecie z tym nic robić i odpuścicie totalnie leczenie hemoroidów. W takim przypadku można odpuścić i hemoroidy na pewno będą coraz większe, a jak zaczniemy je leczyć, to nie będą się przynajmniej rozwijać, a może się nawet cofną.
Zawsze mnie bawi, jak ktoś mówi hemoroidy zewnętrzne. Już samo słowo hemoroidy jest bez sensu używane, bo każdy z nas ma hemoroidy i nie jest w tym nic niezwykłego. Dopiero gdy pojawią się żylaki odbytu to pojawia się problem.