Hemoroidy – Kompendium Wiedzy

Maść na hemoroidy

Hemoroidy to żylaki odbytu. Ta przypadłość może powodować przykre dolegliwości, a czasem bywa powodem niebezpiecznych konsekwencji. Hemoroidy mogą pojawić się jako następstwo niewłaściwej diety – brak błonnika powoduje zazwyczaj, iż wizyty w toalecie trwają dłużej. W jaki sposób można wyleczyć tę przypadłość i jakie składniki znajdują się w maści na hemoroidy?

W schorzeniu takim jak hemoroidy leczenie zależy od stopnia zaawansowania choroby. W wielu przypadkach kuracja polega na stosowaniu środków, które mają na celu zminimalizowanie objawów. Takie leczenie bywa skuteczne w przypadku, gdy hemoroidy są małe lub po prostu istnieje duża szansa na samoistne wyleczenie. W przypadkach bardziej poważnych zalecanym sposobem leczenia może być zabieg usunięcia hemoroidów.

Jak działa maść na hemoroidy

Maść na hemoroidy ma zazwyczaj na celu zmniejszenie uczucia pieczenia i swędzenia. To zwykle najbardziej popularne objawy hemoroidów. Nie należy ich lekceważyć.

Standardowe maści na hemoroidy zawierają lidokainę. To środek znieczulający – zmniejsza objawy, jednak żylaki odbytu nadal stanowią problem. Zastosowanie takich środków może wydawać się bezzasadne, jednak należy pamiętać, że charakterystyczne dla hemoroidów objawy uniemożliwiają normalne siedzenie czy wykonywanie innych czynności, niezbędnych w codziennym życiu.

W wielu przypadkach sama maść nie rozwiązuje problemu. Jakie inne substancje mogą zawierać maści na hemoroidy? W niektórych produktach znajduje się heparyna, która ma na celu między innymi zwalczyć stan zapalny oraz zmniejszyć ból. Heparyna jest substancją, która działa przeciwzakrzepowo i może być przydatna w leczeniu żylaków – skrzepy mogą zatrzymać krążenie. W żylakach, gdy krew nie może zbyt szybko odpływać, mogą tworzyć się skrzepy, co sprzyja powikłaniom. Maść z heparyną może im zapobiec.

Maść na hemoroidy z witaminami

Pomocne w procesie leczenia hemoroidów mogą być także maści zawierające witaminy – taki zestaw pozwala na szybsze wyleczenie stanu zapalnego i wygojenie hemoroidów. W przypadku krwawiących hemoroidów pomocny może być preparat do smarowania, który zawiera bizmut. Maść na hemoroidy może również wzmacniać naczynia krwionośne, zapobiegając ich pękaniu.

Oprócz maści, niekiedy pomocne jest stosowanie czopków, które mają na celu ściągnięcie skóry, co pomaga utrzymać zmienioną żyłę odbytu. Także tabletki doustne, zawierające diosminę – substancję używaną w leczeniu wszelkich żylaków – mogą okazać się bardzo pomocne podczas kuracji.

Leczenie hemoroidów

Należy pamiętać, że hemoroidy najlepiej jest leczyć zgodnie ze wskazaniami lekarza. Choć leki na hemoroidy są dostępne bez recepty, to istnieje wiele przeciwwskazań do ich stosowania. Jednym z nich jest okres ciąży i karmienia piersią – zastosowanie środka na hemoroidy powinno być wtedy skonsultowane z lekarzem.

Warto pamiętać, że wszelkiego rodzaju środki farmaceutyczne, przeznaczone do leczenia hemoroidów nie wystarczą, by raz na zawsze pozbyć się tej choroby. Jeśli schorzenie zostało wywołane przez niewłaściwy tryb życia, to również plan codziennego dnia powinien ulec zmianie. Niezbędne są zwłaszcza ruch oraz zdrowe posiłki.

3 odpowiedzi do artykułu “Maść na hemoroidy

  1. Starszak

    Dobra maść na hemoroidy pozwala dosłownie zdziałać cuda. Zwłaszcza, że w wielu przypadkach można zacząć od samego początku leczenie hemoroidów kiedy nie są jeszcze takie wielkie, więc można sobie spokojnie odetchnąć bez jakiejś operacji czy innych zabiegów. Ale trzeba reagować od razu a maść na hemoroidy można kupić w aptece bez recepty.

  2. Anton

    Oczywiście, ale nie wiadomo jaka maść na hemoroidy jest dobra, więc ja pytam zawsze w aptece co polecają. Wiem, że mają układy z firmami farmaceutycznymi, ale jednak wierzę, że hemoroidy nie są takie powszechne i może się uda w jakiś sposób je wyleczyć bez naciągania, a nawet jak mnie na pare złotych naciągną, to i tak przeżyję.

  3. Pingback: Czym są hemoroidy? - Atopowe Zapalenie Skóry u Dzieci i Niemowląt

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

15 − = 8