Hemoroidy – Kompendium Wiedzy

Hemoroidy w ciąży

Hemoroidy w ciąży to częsty problem. Powodem takiego stanu jest zwykle ucisk płodu na jelita, co powoduje, że proces wypróżniania nie przebiega w sposób prawidłowy. Nawet zastosowanie specjalnej diety może okazać się mało skuteczne w takiej sytuacji, a dodatkowo także stosowanie standardowych środków z apteki może okazać się niemożliwe. W jaki sposób przebiega leczenie hemoroidów w ciąży i czy mogą być one niebezpieczne?

W czasie ciąży, żyły okolic odbytu mogą się rozszerzać. Podstawowym sposobem zapobiegania takim stanom jest właściwa dieta i – w miarę możliwości – aktywność fizyczna. Codzienny jadłospis powinien być bogaty w błonnik. Zarówno błonnik występujący w owocach, który ma na celu ochronę jelit, jak i błonnik znajdujący się w kaszach, który z kolei ma na celu wymiatanie niestrawionych resztek, jest najlepszym środkiem zapobiegającym hemoroidom.

Podczas ciąży istotne jest również to, by zapobiegać zaparciom. W tym celu należy pić dużo wody – nie tylko wspomoże ona usuwanie z organizmu toksyn, ale także zapobiegnie zaparciom. Pomocne może być także spożywanie owoców suszonych – zalecane są zwłaszcza śliwki i morele. Najlepiej wybierać te, które nie są w żaden sposób konserwowane.

Objawy hemoroidów w ciąży

Objawy hemoroidów w ciąży są takie same, jak w przypadku hemoroidów pojawiających się z innych powodów. Niepokojące jest swędzenie i pieczenie okolic odbytu, zarówno podczas wypróżniania się, jak i wykonywania innych codziennych czynności. Krew pojawiająca się na papierze toaletowym oznacza, że nabrzmiałe żyły okolic odbytu zaczynają pękać. Jest to spowodowane nadmiarem hormonów, które wpływają na zmniejszenie elastyczności naczyń krwionośnych.

Domowe sposoby na hemoroidy w ciąży

Na czym polega leczenie hemoroidów w ciąży? Przede wszystkim warto pamiętać, że jeśli objawy choroby nie pojawiały się wcześniej, to rzadko zdarza się, iż konieczne jest bardziej zaawansowane leczenie.

Lekarz może zdecydować o zastosowaniu środków minimalizujących objawy, by zwiększyć codzienny komfort życia pacjentki, jednak należy pamiętać, że w tym przypadku hemoroidy zazwyczaj znikają po okresie ciąży. Dlatego też niekiedy wskazane jest stosowanie jedynie naturalnych domowych metod. Okłady z ziół, takich jak kora dębu czy czarna herbata, mogą zmniejszyć dolegliwości. W przypadku, gdy niezbędne jest pewnego rodzaju znieczulenie, najlepiej użyć do tego celu kostek lodu.

Leczenie hemoroidów w ciąży

Jeśli domowe metody nie pomagają, najlepiej udać się do lekarza. Możliwe jest również używanie maści lub czopków dostępnych w aptece bez recepty, wtedy jednak należy poprosić o poradę farmaceutę. Należy pamiętać, że nie wszystkie maści na hemoroidy są przeznaczone dla kobiet w ciąży.

Zabiegi operacyjne zazwyczaj nie są wskazane w przypadku przyszłych mam. Wyjątkiem są sytuacje, gdy schorzenie jest bardzo zaawansowane i uniemożliwia normalne życie. Powikłaniem hemoroidów może być krwawienie. Choć występuje ono niezwykle rzadko, to jednak może być ono niebezpieczne. Dlatego jeśli istnieje możliwość, że dojdzie do pęknięcia, może zaistnieć konieczność wykonania zabiegu operacyjnego.

2 odpowiedzi do artykułu “Hemoroidy w ciąży

  1. Weronicca

    Hemoroidy w ciąży są podobno bardzo częste, ale nie ma się czym przejmować. U mnie po urodzeniu dziecka właściwie w ciągu dwóch tygodni już zniknęły. Nie było żadnego problemu, bo od razu po porodzie zaczęłam się trochę ruszać, spacerować i jakoś mi się udało to wszystko rozchodzić. Hemoroidów już nie mam i odpukać przez pół roku po ciąży się nie pojawiły.

  2. Ontariowa Kobitka

    Leczenie hemoroidów w ciąży powinno się całkowicie odłożyć. Prosta rzecz – hemoroidy po porodzie praktycznie od razu znikną i nie będzie problemu. Oczywiście nie z godziny na godzinę, ale z dnia na dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

43 − 42 =