Hemoroidy – Kompendium Wiedzy

Przyczyny hemoroidów

Z hemoroidami ma do czynienia coraz więcej dorosłych osób. Szacuje się, że obecnie cierpi na nie nawet co drugi Polak. Co to są hemoroidy? To bolesne schorzenie wynikające z pojawienia się guzków krwawniczych w odbycie, szczególnie uciążliwe wśród osób posiadających pracę siedzącą, a więc pracowników biurowych i kierowców.

Przyczyny hemoroidów mogą być różne. Warto jest się z nimi zapoznać, by móc uniknąć tego bolesnego schorzenia, choć nie w każdym przypadku uniknięcie hemoroidów jest możliwe.

Niewłaściwa dieta na hemoroidy

Dużo dorosłych osób nie zwraca uwagi na posiłki, które spożywa. Brak odpowiedniej ilości takiego składnika pożywienia, jak błonnik może tymczasem skutkować pojawieniem się zaparć. Z kolei nadmierna ilość zaparć prowadzi bezpośrednio do pojawienia się hemoroidów.

Jak można tego uniknąć? Należy przede wszystkim zadbać o to, by dieta w całym tygodniu była bogata w owoce i warzywa, a także w odpowiednią ilość płynów (minimum 1,5 litra płynów dziennie). W ten sposób jelita zostają w odpowiedni sposób oczyszczone i można uniknąć przykrych dla organizmu konsekwencji.

Nieodpowiednia aktywność fizyczna

Problemem wielu dorosłych osób jest codzienna aktywność fizyczna. Szczególnie osoby pracujące oraz wychowujące dzieci skarżą się na brak czasu na tego typu aktywność. Tymczasem brak odpowiedniej ilości aktywności fizycznej sprawia, że w układzie żylnym w okolicach odbytu jest nieprawidłowe ciśnienie. Skutkiem tego są hemoroidy.

Warto zaznaczyć, że wcale nie potrzeba wiele, by uniknąć hemoroidów. Wystarczy półgodzinny, energiczny marsz. Nie jest zatem konieczne regularne udawanie się na siłownię, czy wyciskanie siódmych potów podczas biegu, choć warto od czasu do czasu także zdecydować się na takie rozwiązanie.

Ryzykowne zachowania seksualne a hemoroidy

Hemoroidy przyczyny biorą także z ryzykownych zachowań seksualnych. Seks analny bez jakichkolwiek zabezpieczeń może być bezpośrednią przyczyną hemoroidów. Podczas niego dochodzi bowiem często do podrażnienia ścian odbytnicy. Dlatego warto jest zastanowić się czy nie zrezygnować z seksu analnego. Jego konsekwencje mogą być bowiem bardzo poważne.

Ciąża a hemoroidy

Hemoroidy mogą pojawiać się także u kobiet w ciąży. W trakcie ciąży w organizmie kobiety zachodzą bowiem poważne zmiany hormonalne. Oprócz tego dziecko, rozwijając się w macicy matki, uciska swoim ciałem na układ krwionośny. Skutkiem tego jest ograniczenie odpływu krwi. Takie zaburzenia prowadzą do powstawania żylaków odbytu, czyli hemoroidów.

Hemoroidy, a wiek

Wraz z wiekiem dochodzi do osłabienia napięcia mięśniowego różnych okolic ciała. Chodzi tutaj m.in. o okolice odbytnicy, czego skutkiem jest bardzo częste pojawianie się hemoroidów u osób starszych, w wieku emerytalnym. Nie sposób jest uniknąć procesu starzenia się, lecz można je zahamować, dbając o odpowiednią kondycję swojego ciała przez właściwą dietę, aktywność fizyczną oraz wykonywanie regularnych badań ogólnych. W ten sposób zmniejsza się ryzyko wystąpienia nie tylko hemoroidów, ale także wielu innych schorzeń atakujących układ pokarmowy.

2 odpowiedzi do artykułu “Przyczyny hemoroidów

  1. Młody

    Podstawowe przyczyny hemoroidów to jednak brak odpowiedniego ruszania się na co dzień i nikt mnie nie przekona, że jest inaczej. Jakoś nigdy nie słyszałem o człowieku, który jest aktywny i ma hemoroidy, albo chociaż jakiekolwiek problemy z wypróżnianiem się.

  2. historia miasta

    Przyczyny hemoroidów są różne. Czasami możesz się dużo ruszać, ale niewłaściwa dieta może spowodować, że jednak hemoroidy się pojawią. Do tego jeszcze dodaj kłopoty z krążeniem i sam zobaczysz, że wcale Twoja wielka aktywność na niewiele się zda.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

99 − 97 =