Hemoroidy to naturalne struktury odbytu, przybierające formę jamistych splotów naczyń, umiejscowionych podśluzówkowo w kanale odbytu. Ich fizjologiczną funkcją jest utrzymywanie szczelności odbytu.
Prawidłowo stwierdza się obecność trzech guzków krwawniczych. Wiele czynników predysponuje do ich nadmiernego powiększenia, rozciągnięcia i wypadania poza światło odbytu. W późniejszym etapie może dojść do ich pękania i krwawień. Hemoroidy odbytu mogą dotknąć każdego, a cierpi na nie nawet co druga osoba.
Objawy hemoroidów odbytu
Patologicznie przerośnięte hemoroidy odbytu są najczęściej występującym u człowieka schorzeniem proktologicznym. Prawidłowo powinny być określane mianem choroby hemoroidalnej, jednak w potocznym języku przyjęło się określać je mianem hemoroidów lub żylaków odbytu.
Główne objawy choroby hemoroidalnej to:
- świąd okolic odbytu,
- krwawienie,
- ból, niekiedy bardzo dotkliwy,
- wrażenie niepełnego wypróżnienia,
- wypadanie guzka krwawniczego poza odbyt.
Przyczyny hemoroidów odbytu
Co predysponuje do rozwoju tego schorzenia? Dieta bogata w tłuszcz i pikantne przyprawy oraz uboga w błonnik, a także stosowanie używek to podstawowe błędy dietetyczne sprzyjające powstawaniu zaparć. Nasilone parcie w okolicy odbytu oraz nadmierne rozciąganie błony śluzowej odbytu przyczyniają się do powstania hemoroidów.
Inne przyczyny to siedzący tryb życia oraz ciąża – prowadzą do nadmiernego napływu krwi i jej zalegania w żylakach odbytu. Ponadto podczas ciąży płód uciska na układ żylny miednicy mniejszej, zaś parcie podczas porodu prowadzi do powiększenia guzków krwawniczych.
Niemałe znaczenie mają także uwarunkowania genetyczne. Na skutek nadmiernego gromadzenia się krwi w obrębie żylaków odbytu, dochodzi do ich rozciągnięcia. Jeśli sytuacja się powtarza, krew nie wchłania się i zalega w obrębie żylaków odbytu, co przyczynia się do powstania stanu zapalnego.
Leczenie hemoroidów odbytu
Walkę z hemoroidami najlepiej rozpocząć na etapie profilaktyki tego schorzenia: aktywność fizyczna, lekkostrawna dieta bogata w błonnik, unikanie używek oraz odpowiednia higiena odbytu to kluczowe elementy zapobiegające powstaniu hemoroidów. Podobne nawyki pozwalają zapanować nad progresją już powstałych zmian żylaków odbytu.
Doskonałym sposobem na zintensyfikowanie tych działań są zioła na hemoroidy w odbycie. W naturalny, bezpieczny i skuteczny sposób wspomagają fizjologiczne procesy organizmu, leżące u podstaw profilaktyki choroby hemoroidalnej. Im bogatszy skład takiej mieszanki, tym większa jej skuteczność. polecane zioła to babka płesznik, skrzyp polny, kora dębu, nagietek, szałwia czy prawoślaz.
Ponadto hemoroidy na odbycie leczyć można miejscowymi lekami przeciwbólowymi, przeciwzapalnymi i przeciwświądowymi. Stosowane miejscowo łagodzą objawy i leczą. Można także stosować doustne leki przeciwzapalne.
Gdy takie leczenie nie przynosi efektu, zalecane jest zabiegowe leczenie hemoroidów:
- skleroterapia polega na ostrzykiwaniu hemoroidów specjalnym preparatem, który powoduje ich obkurczenie,
- laseroterapia to obkurczenie naczyń krwionośnych pod wpływem ciepła,
- zabiegi operacyjne, polegające na wycięciu hemoroidów.
Moje „kochane” hemoroidy odbytu pojawiają się raz na jakiś czas i mam wrażenie, że właściwie kompletnie bez sensu, wtedy kiedy chcą. Ostatnio byłem na wycieczce rowerowej, bo przecież wszyscy polecają ruch, żeby jak najwięcej podróżować i w ogóle aktywność fizyczna. I oczywiście efekt? Hemoroidy odbytu.
Hemoroidy odbytu zawsze powinny być leczone jak tylko się pojawią, bo nie można dopuścić do stanu zapalnego. Jak pojawia się krew, to trzeba już naprawdę uważać. Bo wtedy to już nie tylko stan zapalny wchodzi w grę, ale hemoroidy mogą nawet zakazić układ krwionośny.