Żylaki odbytu, nazywane popularnie hemoroidami, to dolegliwość, która dotyczy większości Polaków. Nie stanowią zagrożenia dla życia, ale powodują dolegliwości utrudniające codzienne życie.
Czym są i jak leczyć hemoroidy?
Jednym z elementów układu wydalniczego są guzki krwawnicze rozmieszczone wokół odbytu. Ich zadaniem jest jego uszczelnienie. Guzki mają kształt poduszek wypełnionych krwią. Podczas wypróżniania krew z ich wnętrza jest odprowadzana, a odbyt zostaje otwarty.
Czasami jednak krew zalega w guzkach i guzek nie do końca jest opróżniony. W ten sposób powstaje żylak odbytu, stale wypełniony krwią.
W zależności od stopnia zaawansowania choroby hemoroidalnej, wyróżniamy 4 jej poziomy:
- guzki są wypełnione, ale pozostają po stronie wewnętrznej odbytu,
- podczas parcia guzki wypadają, ale później samoistnie się chowają,
- guzki wymagają ręcznego chowania,
- guzki na trwałe pozostają na zewnątrz odbytu.
Objawy hemoroidów – co na hemoroidy jak się pojawią?
Żylaki odbytu rozwijają się przez długi okres czasu. Pierwszy poziom choroby jest niezauważalny, ponieważ nie daje żadnych objawów. Poza ewidentnie namacalnymi guzkami, do charakterystycznych objawów hemoroidów należą swędzenie w okolicach odbytu, ból podczas parcia, ślady krwi podczas wypróżniania. Zobacz też: Objawy hemoroidów.
Hemoroidy, które powstały w czasie ciąży i podczas porodu siłami natury (efekt silnych bólów partych) ujawniają się bardzo szybko, powodując przede wszystkim ból i swędzenie. Ze względu na krótki okres powstania, są najłatwiejsze do wyleczenia.
Hemoroidy – leczenie hemoroidów.
Leczenie hemoroidów nie jest trudne, pod warunkiem, że zareagujemy odpowiednio wcześnie. Niestety wiele osób nadal uważa je za dolegliwość wstydliwą i zwleka z wizytą u lekarza.
Leczeniem hemoroidów zajmuje się proktolog, który nie tylko rozpozna hemoroidy, ale także może wykluczyć bardziej poważne choroby jelita grubego i odbytnicy. Podstawowym i najczęściej wystarczającym badaniem do rozpoznania hemoroidów jest badanie per rectum (przez odbyt).
W pierwszych dwóch stanach rozwoju choroby hemoroidalnej najczęściej wystarczające są leki na hemoroidy, dostępne w aptece bez recepty. Skutecznie łagodzą swędzenie, ból, zmniejszają obrzęk guzków. Dostępne są w postaci maści, czopków lub tabletek. Wiele z nich w swoim składzie zawiera szałwię, skrzyp, prawoślaz lub rdest ptasi, które mają właściwości ściągające i znane już były naszym babciom. Ostatnimi czasy, świetnie sprawdza się również suplement ziołowy Procto Vitale.
W 3 i 4 poziomie rozwoju hemoroidów konieczne jest zastosowanie bardziej skutecznych metod.
Najpopularniejsze jest usuwanie hemoroidów za pomocą gumkowania (metoda Barrona). Polega ona na ciasnym podwiązaniu guzka u nasady za pomocą gumki (stąd nazwa). Po kilku dniach guzek odcięty od krwi obumiera i odpada. Podczas jednego zabiegu można podwiązać 2 guzki.
Podobne efekty przynosi metoda Morinagi (DGHAL), która jednak jest znacznie nowocześniejsza. Za pomocą anoskopu z aparatem Dopplera wyznaczane są guzki z największym dopływem krwi i to one są zasuszane. W niektórych przypadkach (bardzo zaawansowanych) jedyną metodą pozbycia się hemoroidów jest tradycyjna operacja chirurgiczna w znieczuleniu ogólnym.
Leczenie hemoroidów należy rozpocząć samemu i wcale nie jest to takie trudne. Zwłaszcza w przypadku, kiedy hemoroidy są jeszcze stosunkowo świeże. Wtedy nie powinno się od razu biec do lekarza z hemoroidami, bo w dużej mierze wystarczy po prostu kupić dobrą maść na hemoroidy czy inne domowe specyfiki, które są wystarczające.
Jak leczyć hemoroidy to najlepiej pod nadzorem lekarza, bo najczęściej sami wybieramy sobie maść na hemoroidy albo nawet jakieś tabletki, a potem okazuje się, że nie są one ani trochę skuteczne i zazwyczaj powodują to, że tylko ładujemy się chemią, a hemoroidy jak były, tak są.
Pingback: Jak leczyć hemoroidy? | BezDepresji.pl