Hemoroidy – Kompendium Wiedzy

Domowe sposoby na hemoroidy

Z hemoroidami walczy niemal co druga dorosła osoba. Oprócz środków leczenia farmakologicznego, przepisanych przez lekarza – w postaci różnego rodzaju maści i czopków, jak i leków przyjmowanych doustnie – ulgę w bolesnych dolegliwościach okolic odbytnicy mogą przynieść także domowe sposoby na hemoroidy.

Właściwa dieta na hemoroidy

W przypadku wystąpienia hemoroidów, warto jest zwrócić uwagę na odpowiednią dietę. Powinna to być dieta bogata w błonnik, która usprawnia trawienie posiłków w układzie pokarmowym. W błonnik bardzo bogate są wszelkiego rodzaju warzywa i owoce. Należy je dodawać do jak największej ilości posiłków. W ten sposób można dodatkowo, w znaczący sposób wpłynąć na poprawę funkcjonowania organizmu i ogólne samopoczucie. Warto jest przy tym zrezygnować w diecie z produktów, które mogą sprzyjać zaparciom. Należy do nich z pewnością kakao.

Odpowiednia bielizna

W przypadku wystąpienia hemoroidów, nie warto jest oszczędzać na bieliźnie. Najlepiej sprawdzi się w takim przypadku bielizna bawełniana. Taka bielizna ogranicza gromadzenie się wilgoci w okolicach intymnych, czyli m.in. także w okolicach odbytu. Dlatego warto jest zrezygnować z bielizny wykonanej z tworzyw sztucznych. Może ona wywoływać dodatkowe podrażnienia, co w przypadku żylaków odbytu (czyli hemoroidów) może być bardzo bolesne.

Gorące kąpiele na hemoroidy

Dużą ulgę w dolegliwościach związanych z hemoroidami przynoszą ciepłe kąpiele. Warto jest zadbać w takim przypadku o odpowiednie dodatki do kąpieli. Szczególnie pomóc mogą dodawane do wody w wannie olejki: lawendowy, rozmarynowy lub cytrynowy. Półgodzinna kąpiel w wannie wypełnionej wodą z takim olejkiem usprawnia przepływ krwi w okolicach odbytnicy, co gwarantuje spokojny wieczór i przyjemny sen. Jest to niezwykle ważne szczególnie dla tych osób, które pracują na siedząco.

Przemywanie bolesnych miejsc

Jeśli chodzi o hemoroidy domowe sposoby obejmują także przemywanie bolesnych okolic odbytu za pomocą zwykłych chusteczek higienicznych bądź wacików, po uprzednim nasączeniu ich wyciągami z takich roślin, jak: aloes, nagietek lub rumianek. Posiadają one znakomite właściwości. Przede wszystkim mają one działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, co sprzyja leczeniu hemoroidów. Przy przemywaniu bolesnych miejsc należy pamiętać o tym, żeby robić to w jak najbardziej delikatny sposób. W ten sposób można uniknąć podczas takich zabiegów pielęgnacyjnych podrażnień skóry, które spowodują, że zamiast pomóc, będą one szkodzić.

Zioła na hemoroidy

Jeśli chodzi o hemoroidy leczenie domowe powinno być także wspomagane przez stosowanie różnego rodzaju preparatów ziołowych. Najlepiej sprawdzają się ziołowe mieszanki w formie herbat. W takiej mieszance powinny się znaleźć takie zioła, jak m.in.: skrzyp, pokrzywa, piołun, ale doskonały wpływ na leczenie hemoroidów mają także babka lancetowata i czarny bez, szczególnie jeśli doda się do takich naparów dodatkowo odrobinę czosnku. Ziołowe mieszanki należy parzyć w gorącej wodzie przez około 10 minut, przecedzać, a następnie można już je pić.

2 odpowiedzi do artykułu “Domowe sposoby na hemoroidy

  1. Sztum pozdrawia

    Domowe sposoby na hemoroidy są najlepsze, bo dzięki nim można się w zupełności skupić na tym, żeby pokonać przyczyny choroby hemoroidalnej. A dzięki temu mamy nie tylko szansę na pokonanie hemoroidów, ale również na to, żeby potem się nie pojawiły. Zwłaszcza, że hemoroidy mają to do siebie, że często powracają i dzięki temu mamy świadomość, że możemy jakoś nad tym zapanować.

  2. student

    Tylko pamiętajcie, że domowe sposoby na hemoroidy nie zawsze działają i najczęściej jest tak, że po prostu trzeba zażyć jakieś lekarstwa albo maść na hemoroidy, bo bez tego się nie obejdzie. To znaczy się obejdzie, ale nie wyleczy się zawsze hemoroidów dzięki sposobom domowym, jakimś ziołom czy innym mieszankom. Często leki na hemoroidy to jedyne rozwiązanie – zwłaszcza jak to nie jest początek żylaków odbytu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 7