Czopki na hemoroidy to równie popularny, co maść, środek leczniczy. Jak mogą działać tego typu preparaty i o czym warto pamiętać podczas ich stosowania?
Czopki na hemoroidy to jeden z leków, który ma na celu zminimalizowanie objawów hemoroidów. Hemoroidami nazywane są żyły okolic odbytu. Zazwyczaj nie dają one żadnych dolegliwości, dopóki nie pojawi się stan zapalny, wynikający z wystąpienia żylaków. Wtedy podstawową dolegliwością staje się swędzenie okolic odbytu, które jest bardzo niekomfortowe.
Co zawierają czopki na hemoroidy
Czopki na hemoroidy mogą zawierać różne substancje. Jedną z nich jest teina, naturalnie występująca w herbacie. Jest ona aktywnym składnikiem czopków, ponieważ ma właściwości ściągające. To pomaga utrzymać hemoroidy we właściwym miejscu. Zdarza się bowiem, że żylaki mogą wypadać, zwłaszcza podczas wypróżniania. Podobnie działają związki bizmutu. Warto jednak pamiętać, że czopki o takim składzie są pomocne zazwyczaj na początku choroby, gdy objawy nie są jeszcze zbyt nasilone.
Stan zapalny może być również złagodzony przy pomocy ziół i substancji naturalnych. Do takich należą między innymi rumianek, oczar czy propolis. Takie czopki mogą być stosowane w przypadku bardziej nasilonych dolegliwości, a także wtedy gdy pojawią się niewielkie krwawienia.
Jak działają czopki na hemoroidy
Oprócz leczenia stanu zapalnego, czopek na hemoroidy może zawierać substancje wspomagające ogólne gojenie i zabezpieczające hemoroidy przed podrażnieniami. Do takich ziół, które mogą wchodzić w skład leku, należy między innymi nagietek. Na stan skóry działa dobrze również cynk – on także często jest składnikiem czopków na hemoroidy.
Warto pamiętać, że leczenie hemoroidów rzadko opiera się na jednym preparacie. Tak dzieje się zazwyczaj tylko w przypadku leczenia pierwszego stadium choroby, gdy krwawienia są jeszcze bardzo niewielkie, a dodatkowe dolegliwości właściwie nie występują. Jednak w przypadku, gdy choroba ma już stadium zaawansowane, konieczne jest zazwyczaj stosowanie nie tylko czopków, ale również maści i preparatów doustnych. Wszystkie one mają na celu zmniejszenie dolegliwości oraz poprawę stanu naczyń krwionośnych w taki sposób, by hemoroidy samoistnie uległy zmniejszeniu. Jeśli takie leczenie przyniesie efekty, zazwyczaj nie jest konieczne przeprowadzanie zabiegu operacyjnego.
Dieta na hemoroidy
Oprócz leczenia farmakologicznego konieczne jest zazwyczaj wdrożenie zmian w trybie życia pacjenta. Hemoroidy bardzo rzadko pojawiają się samoistnie. Zazwyczaj są one wynikiem przewlekłych zaparć, które wymuszają silne parcie podczas wypróżniania się. Takie działanie może uszkodzić naczynia krwionośne znajdujące się przy odbycie – w konsekwencji może dojść do powstania żylaków. By temu zapobiec oraz wspomóc leczenie już powstałych żylaków, warto zacząć jeść produkty bogate w błonnik. To on wspomaga oczyszczanie się jelit ze złogów i pomaga walczyć z zaparciami. Błonnik zawarty jest w pokarmach roślinnych. Warto pamiętać, że istnieją dwa rodzaje błonnika – w przypadku profilaktyki i leczenia hemoroidów dobrze jest spożywać obydwa.
Czopki na hemoroidy działają znacznie lepiej niż maść, ale trzeba się przełamać przy ich stosowaniu. Zwłaszcza, że po prostu trzeba je sobie zaaplikować wiadomo gdzie. A nie każdy nie ma oporów żeby to robić, zwłaszcza jeśli wkłada się je nieco głębiej, co polecają na ulotkach. I dzięki temu będzie to skuteczniejsze i szybciej ograniczy hemoroidy.
Ja tam dziękuję za takie rzeczy jak czopki na hemoroidy. Bez przesady. Nie ma konieczności takiego czegoś, skoro są naprawdę różne sposoby na hemoroidy. Można użyć maści i działanie będzie podobne jak czopki. Bo chyba żaden normalny facet nie chce sobie niczego aplikować do odbytu.