Hemoroidy – Kompendium Wiedzy

Szczepienie przeciwko pneumokokom – co wart o nim wiedzieć

Pneumokoki należą do bakterii, które mogą wywołać szereg bardzo groźnych schorzeń. W przypadku zakażenia takimi bakteriami, jak pneumokoki objawy mogą być różne. Oprócz typowych schorzeń górnych dróg oddechowych, u osób zakażonych pneumokokami pojawiają się także zapalenie płuc i zapalenie stawów, ale bywa niestety, że dochodzi do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet sepsy.

W skrajnych przypadkach dochodzi w takiej sytuacji do bardzo groźnych powikłań w postaci kalectwa, a niestety także do zgonu w związku z wielonarządowym zakażeniem organizmu. Na szczęście przed pneumokokami można się chronić za pomocą szczepionki.

Jeśli chodzi o takie rozwiązanie, jak szczepionka pneumokoki dzięki niej mogą być bardzo skutecznie likwidowane już w trakcie ich prób przedostawania się organizmu. Uruchamia się wówczas automatyczny mechanizm ochronny, wyuczony przez organizm dzięki uprzedniemu zaaplikowaniu szczepionki.

Rodzaje szczepionek przeciw pneumokokom

Istnieją dwie zasadnicze odmiany szczepionek stosowanych w celu zapobiegnięcia wystąpienia zakażenia pneumokokami. Są to szczepionki skoniugowane oraz szczepionki polisacharydowe. Szczepionki skoniugowane to odmiana szczepionek podawanych dzieciom, które nie przekroczyły 2. roku życia. Zostały one tak skonfigurowane, by chronić niedojrzały jeszcze układ odpornościowy dziecka przed pneumokokami typu 10 i 13, które atakują głównie najmłodsze dzieci. Z kolei szczepionki polisacharydowe to nieco mocniejsze szczepionki, które chronią organizm aż przed 23 odmianami pneumokoków. Mogą być one już z powodzeniem stosowane u dzieci, które przekroczyły 2. rok życia oraz u większości osób dorosłych

Bezpieczeństwo stosowania szczepionek na pneumokoki

Często w mediach słyszy się głosy, że szczepionki nie są do końca bezpiecznym rozwiązaniem. Wielu rodziców świadomie rezygnuje ze szczepienia swoich dzieci w obawie przed możliwymi powikłaniami. Tymczasem nie należy mieć praktycznie żądnych powodów do obaw, szczególnie w przypadku szczepionek pneumokokowych.

Na całym świecie podano już bowiem wiele milionów takich szczepionek niemowlętom i dzieciom do 2. roku życia. Bardzo rzadkimi powikłaniami (w 2% przypadków) są obrzęk i zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia szczepionki. Oprócz tego 1 raz na 200 przypadków zaaplikowania szczepionki może u dziecka pojawić się kilkudniowa gorączka. Tak rzadko występujące i lekkie powikłania sprawiają, że szczepionka na pneumokoki to rozwiązanie, z którego powinni skorzystać rodzice każdego dziecka.

Ryzyko zakażenia pneumokokami po szczepionce

Po wykonaniu szczepienia przeciwko pneumokokom szanse na zachorowanie na choroby wywoływane przez takie bakterie ulegają znacznemu obniżeniu. Jest to szczególnie zauważalne u dzieci w wieku niemowlęcym.

Szacuje się, że aż 89% zaszczepionych na pneumokoki dzieci nie zachoruje na inwazyjną chorobę wywołaną przez pneumokoki. Ponadto o około 30-40% zmniejszają się wówczas szanse na zachorowanie przez takie dziecko na zapalenie ucha środkowego i o 20% – na zapalenie płuc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

42 − = 35