Hemoroidy – Kompendium Wiedzy

Jak zapobiec reumatoidalnemu zapaleniu stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów to podstępna i przewlekła choroba, która może prowadzić do znacznej deformacji i ograniczenia ruchomości stawów. Co gorsza – choroba ta nie ogranicza się jedynie do stawów, atakując m. in. naczynia krwionośne, serce, kości, wątrobę, nerki czy płuca. Co przyczynia się do rozwoju tej układowej choroby? Czy można jej zapobiec?

Przyczyn reumatoidalnego zapalenia stawów

Przyczyn reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) upatruje się w predyspozycjach genetycznych oraz nadmiernej reaktywności układu immunologicznego. Tkanki własnego organizmu rozpoznawane są przez komórki układu odpornościowego jako obce i są atakowane, co generuje przewlekły stan zapalny. Dla zaatakowanych stawów oznacza to zanik błony maziowej, erozję ścięgien i więzadeł, ból, obrzęk i nieodwracalne zwyrodnienia. RZS prowadzi zatem do zwyrodnienia wielu stawów i znacznego ograniczenia sprawności chorego.

Dodatkowe komplikacje to miażdżyca i jej powikłania, niewydolność wątroby czy nerek, zwłóknienie płuc, osteoporoza, suchość oka i zapalenie rogówki czy zapalenie osierdzia lub włóknienie zastawek serca.

Kto choruje na RZS

Za rozwój RZS odpowiada szereg czynników. Najważniejsze w nich to wspomniane predyspozycje genetyczne oraz zaburzone funkcje układu immunologicznego. Ale nie tylko – nie bez znaczenia jest płeć i wiek: kobiety chorują 3-4 razy częściej niż mężczyźni, a szczyt zachorowań odnotowywany jest między 30 a 40 rokiem życia. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi choroby jest ponadto palenie papierosów, nadwaga lub otyłość, stres oraz niektóre infekcje.

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów

Choroba rozpoczyna się od porannej sztywności stawów. Zaraz po przebudzeniu, stawy, które w ciągu nocy były unieruchomione, są obrzęknięte i mają ograniczoną ruchomość. Po delikatnym rozruszaniu stawów, objawy ustępują. Z upływem czasu do porannej sztywności dołącza stale utrzymująca się bolesność i obrzęk.

Najpierw u chorego na reumatoidalne zapalenie stawów objawy te dotyczą stawów dłoni i stóp, potem atakowane są stawy większe: łokciowy, barkowy, ramieniowy, kolanowy czy biodrowy. Dołączają także występujące w przebiegu RZS objawy związane z zajęciem innych narządów, m. in. osłabienie, problemy z oddychaniem, zła tolerancja wysiłku.

Jak zapobiec reumatoidalnemu zapaleniu stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba, której rozwojowi nie można zapobiec, nie można jej też całkowicie uleczyć. Można natomiast spowolnić postęp choroby i zminimalizować zasięg jej powikłań.

U chorych na reumatoidalne zapalenie stawów leczenie polega na modyfikacji stylu życia oraz stosowaniu farmakoterapii. Należy zrezygnować z palenia papierosów, prowadzić umiarkowanie aktywny tryb życia oraz pozbyć się nadwagi. Ponadto należy wzbogacić dietę w warzywa dostarczające antyoksydantów oraz tłuste ryby morskie, czyli źródła kwasów omega. Te składniki pokarmowe łagodzą stany zapalne. Warto zadbać także o odpowiednią podaż żelaza, wapnia i witaminy D.

Leki stosowane w leczeniu RZS to leki modyfikujące przebieg choroby, leki biologiczne, przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Stosowane muszą być one stale, nawet w okresach złagodzenia objawów.

Więcej na stronie: http://zapaleniestawow.net.pl/

Jak zapobiec reumatoidalnemu zapaleniu stawów
5 (100%) 1 głosy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 + 2 =