Hemoroidy – Kompendium Wiedzy

Wazektomia – męska antykoncepcja

Skuteczność wazektomii wynosi 99%, jest trwałą metodą antykoncepcji u mężczyzn. U kobiet zabiegiem odpowiadającym wazektomii jest podwiązanie jajników, z tym, że zabieg stosowany u mężczyzn jest dużo mniej skomplikowany. Dane ze świata mówią, że w Stanach Zjednoczonych zabieg ten wykonuje 1 na 5 mężczyzn do 35r.ż. a można go wykonywać już od 18r.ż. natomiast w krajach skandynawskich dozwolona jest do 25r.ż. Przepisy działające w Polsce nie regulują w żaden sposób tej kwestii. Jedno jest pewne – decyzja powinna być bardzo dobrze przemyślana.

Na czym polega zabieg?

Wazektomia jest bezpiecznym zabiegiem polegającym na przecięciu nasieniowodów, a następnie podwiązaniu ich nicią chirurgiczną nasieniowodu lub zamknięciu ich światła stosując prąd medyczny (elektrokoagulacja). Wszystko odbywa się w warunkach ambulatoryjnych, bez użycia skalpela oraz szwów. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, a pacjent nie odczuwa bólu, ewentualnie lekki dyskomfort. Czas zabiegu to około 30min na obie strony moszny.

Więcej o zabiegu na stronie: http://urologiagdansk.pl/wazektomia/

Wazo-wazostomia

Wazo-wazostomia to zabieg przywrócenia ciągłości nasieniowodów, jest on dużo bardziej skomplikowany od wazektomii, również dużo bardziej kosztowny, a jego efekty niestety nie dają pełnej gwarancji na całkowite przywrócenie drożności kanału nasieniowodu, a tym samym przywrócenia płodności. Zabieg w przeciwieństwie do wazektomii, trwa wiele godzin i wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Osobom myślącym o odwróceniu zabiegu poleca się zamrożenie swojego nasienie, gdyż dodatkowo występuje kilka czynników mogących skutecznie obniżyć szansę na potomstwo.

Czy od razu po zabiegu można korzystać z tej metody antykoncepcji?

Niestety, aby cieszyć się w pełni efektami zabiegu należy odczekać 3 miesiące (i odbyć mniej więcej 20-30 wytrysków), jest to czas, w którym nasieniowody muszą opróżnić się z zalegających tam plemników, a nasienie powinno przestać zawierać ruchliwe plemniki. Po tym czasie należy oddać próbkę nasienia do badania, celem sprawdzenia powyższych parametrów i otrzymania informacji od urologa, czy można rozpocząć współżycie bez stosowania dodatkowych środków antykoncepcji.

Jak szybko można rozpocząć współżycie?

Samo współżycie można rozpocząć już 7 dni po zabiegu, należy wówczas stosować dodatkowe środki antykoncepcji (np. prezerwatywa). Zaleca się je również stosować w celu uniknięcia zarażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak HIV. Zabieg wazektomii nie chroni przed ryzykiem zarażenia. Nie wpływa on również na objętość wytrysku, wzwód, popęd seksualny oraz na odczuwanie przyjemności.

Czy wazektomia wpływa na stan zdrowia?

Wazektomia nie zwiększa ryzyka nowotworu gruczołu krokowego, nowotworu jąder, chorób sercowo-naczyniowych czy przepukliny.

Przed i po zabiegu

W celu odpowiedniego przygotowania do zabiegu należy zdać wywiad lekarski, a następnie wypełniać instrukcje otrzymane od lekarza. Należy unikać leków przeciwzakrzepowych i leków wpływających na krzepliwość takich jak Ibuprofen, ketoprofen, aspiryna. Po zabiegu zaleca się powrót do domu z osobą towarzyszącą, w celu ukojenia bólu można stosować już po 2 godzinach od zabiegu środki przeciwbólowe, zaleca się również noszenie majtek uciskowych i wykonywanie zimnych okładów.

Powrót do aktywności zawodowej

Powrót do pracy biurowej możliwy jest już 2 dnia po zabiegu, natomiast do pracy fizycznej po 5-7 dniach.

Powikłania

Wazektomia, jak każdy zabieg niesie ze sobą ryzyko powikłań, są one jednak znikome, wlicza się do nich krwawienie, zakażenie, granulomę nasieniowodu, przewlekły ból moszny. Każde niepokojące objawy, takie jak gorączka, dreszcze, bóle, obrzęki należy zawsze natychmiast konsultować z lekarzem.

 

Wazektomia – męska antykoncepcja
5 (100%) 2 głosy

Odpowiedź do artykułu “Wazektomia – męska antykoncepcja

  1. Kropek

    Mi lekarz powiedział że nie ma żadnych badań które mówią że wazektomia zwiększa ryzyko prostaty. Sa takie plotki ale wiadomo, że badania są dużo bardziej „ważnym” zródłem informacji. W każdym razie ja po zabiegu szybko wróciłem do „normalności” i oboje z żoną jesteśmy szczęśliwi. Ona chciała podwiązać sobie jajowody, ale ja podjąłem męską decyzję i wiząłem to na siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 2